13.05.2022 kl 17:00-20:00

Saatse Muuseumi uue ekspositsiooni avamine

Iga kodu vajab aegajalt värskenduskuuri ja sama lugu on ka muuseumidega, mis on koduks paljudele mälestustele ja nendega seotud esemetele. Saatse muuseumi kahe suurema uuendamise vahele jääb täpselt 12 aastat ja üks päev. Selle aasta 13. mail kutsume kõiki huvilisi päeva esimeses pooles Kindral Reegi majja kuulama muuseumikonverentsi ning sama päeva õhtupoolikul Saatse muuseumi uuenenud püsiekspositsiooni avamisele.

Olete oodatud osa saama!

17-20 Saatse muuseumi uue ekspositsiooni avamispidu (Saatse muuseum, Samarina küla)

*Värskast Saatsesse on võimalik saada ka tellitud bussiga, mis väljub Reegi maja juurest kell 16.15 ja sõidab tagasi Värskasse kell 20.00. Bussis koha kindlustamiseks vajalik eelregistreerumine reegimaja@setomuuseum.ee.

Saatse muuseumi uue püsiekspositsiooni pealkirjaks on „Õgal as’al omma piiri“ ning selle väljatöötamisel on peamiseks partneriks Blueray OÜ, kes oma tutvustusekski ütleb, et nende kirg on visualiseerida ajalugu. Arvestades Saatse muuseumi asukohta ning asjaolu, et näituse keskmes on setod, seame esikohale identiteedi ja kultuuriga seotud piirimõisted ja nende erinevad aspektid. Setomaa on unikaalne ja omapärane piiriala ning siinsete piiride muutumine on oma jälje jätnud ka siin elavatesse inimestesse.
Lisaks valitud esemetele ja lugudele aitavad piiri lahti mõtestada ka interaktiivsed Euroopa ja Setomaa kultuurikaardid. Need on loodud ekstra Saatse uue ekspositsiooni tarbeks ja teisi samasuguseid mujalt ei leia. Samuti aitab inimlikust seisukohast piiritemaatikat avada erinevate lugude põhjal loodud joonisfilm, mille peategelane Ode peab elu jooksul kohanema nelja erineva riigikorraga.
Täiendust saab ka Saatse muuseumi väliala. Endiselt on võimalik jalutada piiriäärsel kilomeetri pikkusel loodusrajal, kus peale loodustarkuste kogumise saab üsna lähedalt näha ka kuidas Eesti-Vene piir maastikus kulgeb ja kuidas märgistatud on. Õueekspositsiooni lisandub ka mobiilirakendusena toimiv maastikumäng „Väigokõnõ Setomaa“, mis viib mängijad rändama Setomaa erinevatesse nulkadesse. Orienteerumismäng hõlmab ca 2 ha suurust maala, kuhu tekib omalaadne mini-Setomaa koos 12 nulgaga. Rännakul saab tegevusülesannete abil tuttavaks mõiste „piir“ erinevate tähendustega ja selgemaks ka Setomaa jaotumine nulkadesse. Mujal Eestis sellist määratlust ei tunta.